MENU

Domy w zabudowie bliźniaczej – wady i zalety

Ta dość urocza nazwa odnosi się do tzw. zabudowy bliźniaczej, w przypadku której domy ściśle do siebie przylegają. Wspólna ściana dzieli nieruchomość na dwa osobne gospodarstwa domowe. Mieszkanie w takim budynku ma sporo zalet, które warto wziąć pod uwagę podczas szukania idealnego miejsca do życia. Czy spotkamy także wady? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Zabudowa bliźniaczej – prawie same zalety!

Mały dom jednorodzinny w okazyjnej cenie: tak można w dużym skrócie opisać bliźniaka. To świetna alternatywa dla budynków wolnostojących, ponieważ mają zwykle mniejszy metraż, są ustawne, a przy tym tańsze w budowie oraz późniejszym utrzymaniu. Wspólna ściana pozwala na zachowanie większego komfortu termicznego – a to ważne zwłaszcza jesienią oraz zimą. Jeśli myślimy o ergonomii, zamieszkanie w takim domu okaże się korzystnym wyjściem.

Wspomnieliśmy już, że bliźniak nie zajmuje wiele miejsca. Świetnie widać to na etapie zakupu działki czy tworzenia planu zagospodarowania przestrzeni. Oznacza to bowiem niższe koszty budowy nieruchomości, przy jednoczesnym zachowaniu większej przestrzeni – na przykład na ogród. W przypadku, gdy dwa budynki zostaną ze sobą połączone, znikają ograniczenia związane z zachowaniem odpowiedniej odległości między domami.

Czy “bliźniaki” mają wady? Tak, ale niewielkie

To, co dla jednych jest zaletą, dla innych zwykle oznacza wadę. Tak jest w przypadku współdzielenia jednej ściany. Poczucie intymności może być nieco ograniczone, co z pewnością nie umknie uwadze tym, którzy ponad wszystko cenią prywatność. Planowanie remontu nie powinno natomiast odbywać się bez wiedzy sąsiada, który zamieszkuje drugi dom. Wszelkie zmiany należy omawiać wspólnie, co również może wiązać się z dyskomfortem.

Budynek jednorodzinny, mieszkanie w szeregowcu, a może bliźniak?

Zabudowa ta, ze względu na wymienione wcześniej zalety, cieszy się dość sporym zainteresowaniem rodzin, które chcą kupić nieruchomość w stosunkowo niskiej cenie z obietnicą korzystnego bilansu energetycznego. Rozwiązanie tego typu różni się jednak znacznie od tego, co oferują budynki wolnostojące czy tzw. szeregowce. Zalety przeważają jednak nad wadami, jeśli więc bliska obecność sąsiadów w niczym nam nie przeszkadza, warto rozważyć taki wybór!